КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

Тактика спаленої землі
27.10.2004

Історично, саме на словянських просторах найчастіше застосовували цю тактику, і тепер, схоже, її успішні методи набувають популярності в українській політичній площині.Українські вибори, на даному етапі, можна охарактеризувати не тільки як найбрудніші, але й як найдорожчі. Поступово на зміну найбільш невирішеному питанню “хто переможе” приходить нове – “що буде після виборів” і причиною цьому, в першу чергу, є ринкові тенденції. Раптове зростання цін стало тривожним сигналом про реальний стан справ в українській економіці. Відповідно, певні невтішні перспективи можуть зробити президентське крісло не таким бажаним, водночас, можливо саме такого результату “хтось” домагається. 

Про “бурхливе” економічне зростання відомо всім. Дізнатися про це можна не тільки з центральних каналів, а й з радіо, газет, листівок тощо. Одним словом, всюди, де згадується кандидатура прем’єра на пост президента. Загалом, прослідковується тенденція, коли негативна інформація про успіхи сучасного уряду або не існує, або “неповинна” існувати. З такої позиції, зростання цін, яке, очевидно, буде пояснено як тимчасове явище, або що ще краще знайдуться винні і будуть покарані, наводить на певні міркування. Тож інфляція – або наслідок тимчасових ринкових тенденцій, або свідчення того, що ситуація занадто критична, щоб її можна було приховувати.

Сам по собі факт зростання цін є особливо неприємним для лідерів президентської кампанії. І, в першу чергу, для влади. В останні дні до виборів необхідно зберігати максимально ідеальну ситуацію, коли пенсії зростають, стипендії виплачуються, борги погашаються тощо. Тільки за таких обставин можна переконати громадян у “впевненому майбутньому”. Водночас, стрибок цін претендує стати ложкою дьогтю в бочці меду. Якщо б це явище було тимчасовим, то його варто було б „уникнути”, щоб не порушувати гармонії. Небажана для влади інфляція скоріше вказує на невтішну ситуацію в економіці, контролювати яку стає дедалі складніше. І аргументів цьому вистачає.

Одною із важливих характеристик зростання цін є їх залежність від курсу валюти. Зростають ціни знецінюється валюта, і навпаки. В даному випадку, така тенденція не спостерігається, однак, це не спростовує правило. Паралельно до виборів відбулась подія, яка викликала чимало зацікавлення, а саме введення в обіг нових банкнот гривні. Причина досить очевидна, необхідно краще захистити національну валюту. Водночас, факт, що головний банкір і керівник штабу „єдиного від влади” одна і та ж особа, важко розцінювати як збіг обставин. Не секрет, що основні фонди найбільш рейтингових кандидатів на даний момент повинні були б уже вичерпатись. І, якщо адмінресурс не закінчується, то це аж ніяк не риса ресурсів фінансових. Тож, якщо припустити, що грошова маса перевищує задекларовану НБУ, тоді „невелике” зростання цін, яке насправді може бути вершиною айсберга, не є тимчасовим явищем, а скоріше початком майбутньої кризи.

Ще одною ниткою, яка виводить до інфляції, є підвищення пенсій до мінімального прожиткового мінімуму. Така одноразова „адресна допомога” не створює жодних загроз для економіки, тим більше коли кошти на неї були ще в процесі формування бюджету. З іншого боку, постійна необґрунтована доплата загрожує створити дефіцит пенсійного фонду, покрити який з часом буде надзвичайно складно. Водночас, якщо бажання прем’єра подбати про пенсіонерів не одноразове, як заявляють його представники, чому б не внести в парламент постанову про встановлення мінімальної пенсії на рівні прожиткового мінімуму? На незабезпечене збільшення купівельної спроможності населення ринок відреагував зростанням цін.

Бажання перемогти на виборах президента оправдовує готовність на все. За чотири роки можна вирішити будь-яку кризу, саме таким аргументом мабуть послуговуються деякі політики приймаючи непродумані рішення. Але існує також інший кут зору: можливо потенційна криза не є наслідком помилок, а скоріше навпаки, спланована тактика.

Якщо сьогодні будь-які кризи особливо не вигідні владі, то ще більше вони невигідні завтра новому президенту, стати яким чесно найбільше шансів має все-таки Віктор Ющенко. Перемога на виборах нажаль тільки виграна битва в тривалій війні, хоча, можливо, і найважливіша. Сподівання на радикальні позитивні зміни розвіюються перед обличчям серйозної економічної кризи. І п’ять перших указів, задекларовані лідером опозиції, відійдуть на задній план за умов падіння курсу гривні та швидкої інфляції.. Водночас, разом із створенням кризової ситуації усуваються можливі шляхи її вирішення. Так, протягом нетривалого часу було приватизовано ряд найбільших державних підприємств, вилучені кошти були б особливо корисні в момент погіршення економічної ситуації. Так звана реприватизація, до якої погрожують вдатись опозиціонери в разі перемоги, насправді буде не легким процесом, коли чимало сучасних „можновладців” сховаються в стінах парламенту. З іншого боку розраховувати на допомогу іноземних інвесторів не доводиться, оскільки вони не ризикуватимуть власними коштами, вкладаючи їх в кризову економіку. Однак, найгірше в цій ситуації те, що звіт за свою діяльність опозиція, у разі перемоги, даватиме уже через рік – на парламентських виборах.

В умовах кризи може також проявити себе ще один негативний елемент кампанії Ющенка, а саме – його команда. Очевидно, що не всі опозиціонери мають за ціль добробут народу, чимало просто прагнуть перерозподілу бізнесу. І чим більше сучасна влада тисне на опозицію, тим більше в неї буде бажання помститись після перемоги, непотрібні дискусії та протистояння можуть забрати час необхідний для вирішення проблем на початку їх розвитку.

Інше цікаве питання: чи не впаде влада в яму, яку сама викопала? Адже Віктор Янукович зберігає шанси на перемогу. На відміну від опозиції, команда прем’єра не планує відповідати за передвиборчі обіцянки, тож їх не виконання, при низькому рівні довіри народу та вмінні находити винних, не викличе жодного обурення. Водночас, із перемогою лідера опозиції пов’язують великі надії і помилок не подарують.

Перемога на виборах стане точкою відліку нового протистояння. Схоже, що Віктору Ющенку особливо буде корисним досвід виведення держави із кризи. Сучасна влада відпрацьовує чимало сценаріїв збереження свого статусу, а разом з ними і сценарій відступу, в основу якого, очевидно, лягла тактика спаленої землі.
        


Віктор Андрусів, "Політична Україна", ЛьвiвНазад до списку

09:57 (26.11.2022)
США організували в Польщі ремонтну базу для артилерії з України

09:28 (26.11.2022)
Нардепи Зеленського пішли інспектувати "Центри незламності" у Києві

09:17 (23.11.2022)
Росіяни вдарили ракетами по пологовому відділенні на Запоріжжі, загинуло немовля

17:54 (19.11.2022)
Росіяни обстріляли гуманітарну точку на Херсонщині, 5 поранених

12:30 (18.11.2022)
Аксьонов наказав будувати фортифікації в окупованому Криму

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

Lolitastad Stockholm, Sweden Flyttstädning i Stockholm - Städhjälp från Lolita Städ We are cleaning company located in the Stockholm city, Sweden
Interested in Muslim Marriage? Check out Muslims4Marriage.com
Shop for your new or used Chevy, Ford, Ram, or GMC lifted trucks for sale at OnlyLiftedTrucks.com

no news in this list.

no news in this list.

09:09 (18.11.2022)
ЗСУ спроможні зірвати зусилля росіян зміцнити оборону на Херсонщині

12:55 (17.11.2022)
17 листопада росіяни запустили по Україні 16 ракет і 5 БПЛА

18:35 (15.11.2022)
Україна після масованої атаки чекає реакції від G20

18:21 (15.11.2022)
Ситуація критична, найбільше влучань у центрі й на півночі – ОП

17:03 (15.11.2022)
Щонайменше половина киян без світла через атаки РФ

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня