КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

Чи загрожує Україні дефолт? Думки експертів
25.01.2009

By: Опитувала Маша МІЩЕНКО, УНІАН

Минулого тижня окремі видання, зсилаючись на доповідь експертів ООН, дали аналіз економічної ситуації. Згідно з доповіддю, Україна вийшла в світові лідери з падіння промвиробництва, зі зростання інфляції, знецінення національної валюти і падіння фондового індексу. Окремі бізнес-видання зробили висновок, що ймовірність дефолту в 2009 році стала дуже високою.   Чи ймовірний дефолт? Ми попросили експертів прокоментувати ситуацію.Ірина Акімова, народний депутат України (ПР), міністр економіки опозиційного уряду:

У ЗВІТІ ООН НЕМАЄ СЛІВ ПРО ДЕФОЛТ

Ірина АКІМОВА Дефолт – це неможливість виконання державою своїх зобов`язань. Це стосується і зовнішніх, і внутрішніх, але, як правило, міжнародних експертів цікавлять зовнішні зобов`язання. ЗМІ посилаються на звіт ООН. У самому звіті прямої заяви, що Україна близька до дефолту, немає.

Про що там говориться? Про те, що погіршали міжнародні рейтинги України і що вони наближені до рейтингів Болівії і Російської Федерації. Відповідно, збільшується вартість позикових ресурсів. Прогнозується, що через погіршення економічної ситуації можуть виникнути проблеми з обслуговуванням заборгованості, і Україна звернулася до МВФ.

Ось такого роду вказівки в звіті присутні, але прямої заяви про те, що Україна знаходиться у стані, близькому до дефолту, там немає. І це правильно. Можна повністю погодитися з висновками звіту про те, що макроекономічна ситуація в Україні швидко деградувала в 2008 році. Це пов`язано з високою інфляцією, накопиченням дефіциту по поточних операціях. Але в питаннях дефолту потрібно чітко розрізняти дефолт держави і дефолт корпорацій. Державний борг – сюди входять прямий борг і борг державних корпорацій, наприклад НАК «Нафтогаз», – становить близько 16 мільярдів доларів. Це відносно невеликий показник, який за міжнародними стандартами не викликає великих побоювань. Обслуговування цього боргу складе півтора мільярда доларів.

Друга сторона медалі – який дефіцит рахунку поточних операцій? За прогнозами на 2009 рік, банк «Джей-пі Морган» (JPMorgan) рахує, що дефіцит поточних операцій у нас буде близько чотирьох  з половиною мільярдів доларів. Ці дві цифри півтора і чотири з половиною мільярди по дефіциту рахунку поточних операцій – сума, яка повинна покриватися резервами НБУ. А вони становлять близько 30 мільярдів доларів. Отже, прямих ризиків державного дефолту поки немає.

Ризики у великій корпоративній заборгованості. Заборгованість корпорацій на 2009 рік (і у фінансовому секторі, і нефінансовому) становить 42,7 мільярда доларів. Її можна покривати з різних джерел. Частково борги покривають самі корпорації, частково – за рахунок притоку іноземних інвестицій, частково – за рахунок запозичень, які надають Україні і МВФ, і Світовий банк, на які ми залізно можемо розраховувати.

Якщо підсумувати всі борги – і державні і корпоративні – і підсумувати джерела покриття боргів, ми побачимо розрив у 14 мільярдів доларів.

За рахунок чого його можна профінансувати? За рахунок резервів НБУ. Сказати, що ситуація трагічна і Україна близька до дефолту, я б не наважилася.

Але ризики погіршення ситуації є. У бюджет закладалися показники, що ціна на газ буде 250 доларів, а ціна у першому кварталі буде вища, зростає дефіцит рахунку поточних операцій. Є ризик, пов`язаний з тим, що ситуація на ринку металів буде гірша, ніж ми прогнозували.  Поки що в силу змін в економіці Китаю попит на сталь може піти вгору. Може виявитися, що притік інвестицій буде менший, ніж ми планували.

Ще є ризик, що процес приватизації не буде запущений. Це погіршує ситуацію, збільшує вірогідність дефолту. Але навіть за цих обставин я б не наважилася сказати, що дефолт близький. Але щоб в міжнародному співтоваристві не звучали попередження Україні, потрібна розумна і зрозуміла для внутрішніх і зовнішніх партнерів антикризова програма. Де було б зрозуміло, в якій частині держава підтримуватиме приватний сектор – і тоді довіра до України буде більша. І потрібно докладати зусилля зараз, щоб бізнес-клімат дозволив, незважаючи на макроекономічну ситуацію, привернути інвестиції.

Володимир Лановий, екс-міністр економіки, доктор економічних наук:

ВСІ КОРПОРАЦІЇ З ПРИСТАВКОЮ «УКР» ХОДЯТЬ В МІЛЬЙОНЕРАХ

Володимир ЛановийСитуація в Україні погіршується. Ті новини, які ми одержали в кінці року, говорять про те, що криза заглиблюється і платежі в Україні за комунальні послуги, швидше за все, матимуть негативну тенденцію. Ми чекаємо високу інфляцію, втрати в бюджеті, пов`язані з високою ціною на газ і падінням надходжень від імпорту.

При цьому Газпром говорить, що, можливо, Україні ще і передоплату доведеться робити. Отже, у Нафтогазу може виникнути новий борг, який повернути украй важко, майже неможливо. Державні корпорації понабирали під держгарантії або під майно боргів (а це до 30 мільярдів доларів) і з наступного року повинні їх повертати.

Реально відчуваю небезпеку банкрутства великих монопольних об`єднань з переходом або власності в іноземні руки, або ці борги викупляти буде держава, що спричинить колосальні борги для держави. Не можна було давати великі кредити для цих монстрів, держмонополії збиткові. Вони працюють під адміністративним тиском і служать додатковим джерелом доходів або для бюджету, або для кишені. Газівники – всі мільйонери, хоча весь сектор державний. Ті, хто підписував гарантії під їх кредити, діяли злочинно. Це стосується практично будь-якого об`єднання з приставкою «Укр», наприклад Укрлізинг, Укртелеком, Укрзалізниця.

До погроз, пов`язаних з неприємностями валютного і газового характеру, приплюсовується криза, яку ми бачили восени, – пов`язану з неконкурентоспроможністю наших металургійних підприємств. Про борги банків я не говорю, банки зможуть викрутитися. А звідки візьмуться гроші для погашення боргів держкорпорацій? Їм дійсно загрожує дефолт.

Якщо він відбудеться, то для простих людей це означає, що буде погіршене фінансування з бюджету. Зникатимуть підприємства, скорочуватимуться робочі місця. Курс в районі восьми гривень за долар буде дуже невигідний для імпортерів – вони купують товар за долари. По імпортному товару на 80 відсотків виростуть ціни. Це стосується тих груп товарів, які унікальні. Ну, наприклад, маслини. Вони у нас не вирощуються, значить, вони стануть дорожчі. Ліки. Решта груп товарів може просто зникнути з прилавків – дорогі вироби і види техніки. Внутрішній ринок стане бідніший і нижчий за якістю.

Валерій Литвицький, керівник групи радників НБУ:

ГОВОРИТИ ПРО ДЕФОЛТ НЕМАЄ ЖОДНИХ ПІДСТАВ

Валерій Литвицький Загроза дефолту – це ірраціональний песимізм. Ми з увагою ставимося до будь-якого прогнозу, але не пам`ятаю, щоб минулого року хоч один з них збувся.

Нацбанк має валютні резерви в обсязі 30 мільярдів 264 мільйони доларів. Це хороші резерви. Притому, що на валютні інтервенції ми витратили минулого року всього 813 мільйонів. Таким чином, є більше 30 мільярдів, а наші зобов`язання набагато менші. Ми обслужили зобов`язання в грудні минулого року, хоча були похмурі прогнози. І ми також успішно їх обслужимо і зараз.

Ми підтримуємо ринок і прагнутимемо це робити. Не виключаю, що на цьому тижні чи пізніше різниці між офіційним і ринковим курсом не буде, як в грудні минулого року. Ринок працює на хорошому рівні автономізації. Він сприймає наші сигнали. І немає необхідності обрізати наші валютні резерви.

Минулого року ми вперше з 1999 року не наростили валютні резерви, а скоротили їх.

Ми до резервів ставимося з великим шануванням і їх не витрачатимемо з приводу і без. Але в цьому кварталі ми можемо ще чотири з половиною мільярди витратити. У нас достатня надійність резервної позиції. І якщо виникнуть додаткові потреби в корпоративному секторі, ми в змозі вирішувати проблеми. Минулого місяця був прецедент з Нафтогазом, ще – Укравтодор, але і з ними питання буде вирішено.

Що стосується держборгу, та він виріс на чотири з половиною мільярди, тому що ми одержали перший транш кредиту МВФ. Але жодного центу з цього траншу ми не витратили. Ресурси МВФ залишилися як психологічний чинник. Він сигнал інвесторам: закінчився ланч, повертайтеся.

НБУ відчуває себе упевнено. Сподіваюся, що бюджет буде переглянутий. І тоді поборотися за другий транш МВФ можна, шанси для цього є. Міжнародні інвестори знають, що у нас є доступ ще до 16 мільярдів. У доповненні до тих 30 мільярдів – це набагато вище, ніж зовнішні зобов`язання корпоративного сектора. Тим більше що корпоративний сектор не відмовляється платити борги. І хоча наш держборг збільшився з отриманням траншу, але у порівнянні з ВВП далекий від критичних 30–50 відсотків, і говорити про дефолт немає підстав.

У нас з`явилися непогані сигнали наприкінці року. Металургія до кінця 2008-го наростила обсяги на 16 відсотків у порівнянні з листопадом. Схоже, відбувається консолідація попиту і цін на нашу головну продукцію. Можливо, гірші часи для металургійного експорту позаду. Ще немає платіжного балансу за січень, але в грудні глибокої просадки по поточному рахунку (більше, ніж в жовтні – листопаді) немає. Отже не все так погано.Назад до списку

13:21 ( 5.07.2022)
Listed the most profitable smartphones for resale

08:46 (28.06.2022)
Scholz declared the impossibility of previous relations with Russia

08:43 (28.06.2022)
Canada imposes new sanctions against Russia

08:33 (28.06.2022)
NATO decided to increase the number of rapid reaction forces

08:29 (28.06.2022)
WHO reveals number of monkeypox cases

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

Lolitastad Stockholm, Sweden Flyttstädning i Stockholm - Städhjälp från Lolita Städ We are cleaning company located in the Stockholm city, Sweden
Interested in Muslim Marriage? Check out Muslims4Marriage.com
Shop for your new or used Chevy, Ford, Ram, or GMC lifted trucks for sale at OnlyLiftedTrucks.com

no news in this list.

no news in this list.

08:20 (28.06.2022)
It became known about Biden's plans to extend the mission of the US military in Poland

08:14 (28.06.2022)
Johnson urged Russian scientists to move to Britain

07:44 (28.06.2022)
Finland closed the project for the construction of a nuclear power plant with the participation of Russia

12:49 (27.06.2022)
Модель покинула коханого за заборону брати участь у конкурсі на найкращі сідниці

12:07 (27.06.2022)
Роналду зацікавилися у «Челсі»

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня