КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

На місцевому старті
30.10.2010

By: Ксенія СОКУЛЬСЬКАЯ, Подробиці

Україна стоїть на порозі чергових виборів. Скорочена до 50 днів місцева кампанія добігає кінця. Позаду адаптація політсил до правил гри, що змінилися корінним чином . Попереду – голосування, яке Захід наперед назвав аналізом на демократичність.Місцеві вибориDura lex

Місцеві вибори-2010 з повним правом можна назвати багатостраждальними. Першою причиною для такої оцінки служать обставини їх призначення. Якийсь час, після того, як Верховна Рада не змогла призначити їх вчасно, мало хто готовий був гарантувати, що волевиявлення дійсно припаде на перший рік правління Віктора Януковича. В ході тривалого на декілька місяців обговорення представники влади і опозиції пропонували декілька варіантів: літні вибори у 2010-му, осінні – в ньому ж або весняні вже у 2011 році. Врешті-решт "перемогла" дата, за яку ратував президент, – 31 жовтня.

Наступним (і як показала практика – найбільш значним) чинником нестабільності стало бажання правлячої коаліції відредагувати виборче законодавства. Своїх переваг владоможці не приховували: думка народу повинна робити вагоміший вплив на процес. Але про недавно ще модне відкриття партійних списків мова так і не зайшла. Ставка була зроблена на змішану систему.

Перша версія нового закону про місцеві вибори, запропонована главою фракції ПР Олександром Єфремовим, у рядах опозиції не тільки справила враження бомби, що розірвалася, , але і вразила експертне середовище. До числа найцікавіших новацій увійшли заборона на "блокове" висунення; недопуск до участі у виборах тих місцевих
осередків політичних партій, які були зареєстровані менш, ніж за рік до дня голосування; істотне обмеження самовисунення як такого (ця можливість була залишена тільки за кандидатами в сільські і селищні голови); зміна принципу формування виборчих комісій, де головна роль була віддана парламентським силам, а також обіцяні 50 днів кампанії і змішаний, мажоритарно-пропорційним принцип, при якому, знову-таки, основним завданням ставилася думка партійних представництв.

Неоднозначні новації були критично сприйняті не тільки усередині країни, але і за кордоном. Зрештою, тим, щоб "політичні сили мали можливість по новому закону брати участь у виборах" перейнявся глава держави. Сказано – зроблено, і вже наприкінці серпня автор прийнятого в кінці червня закону сам же запропонував до нього демократизуючі поправки. Найрезонансніше нововведення – "норма-365", що обмежує права молодих партій, було скасовано. Корекції піддалися і деякі "технічні" моменти, якими регламентувалися підпорядкованість виборчих комісій і правила їх формування. Парламентські партії/блоки залишилися-таки в привілейованому становищі, але частина квот була віддана на відкуп й іншим учасникам виборчого процесу – строго в рамках жеребкування. З часом ця і інші норми, що залишилися (на зразок мінімізації самовисунення) в тексті закону після поправок, зробили істотний вплив на хід передвиборних подій.

Гуртки за інтересами

Деякі знакові нововведення призвели до того, що майбутній передвиборний ландшафт (там де громадянам належить голосувати – столичні жителі від такого "тягаря" позбавлені повністю) змінився не те, щоб вже зовсім до невпізнання, але все таки дуже помітно. Заборона на участь у виборах блоків привела до серйозного розшарування умовного "національно-демократичного" табору (і у меншій мірі – лівого) і знизила шанси на успіх окремо взятих партій, електоральні поля яких перекривають один одного, що однозначно зіграло на користь правлячому табору. До того ж, "блокові" обмеження істотно ускладнили брендове буття розкручених проектів. Головною "жертвою" такого удару, зрозуміло, стала політсила Юлії Тимошенко, якій на місцях довелося відмовитися від популярної абревіатури і узятися за популяризацію конкретно "Батьківщини". Але дуже далеко заходити по цьому шляху (наприклад, перейменовувати партію в "Батьківщину Юлії Тимошенко") соратники екс-прем'єра не стали. А на шляху ребрендингу парламентської фракції до БЮТ-Батьківщини у результаті став спікер...

Поки деякі політсили переймалися через впізнанність власних назв і про розділ "блокових" активів на місцях, а підтримка маловідомих, але офіційно зареєстрованих партій розходилася, як гарячі пиріжки, куди більший ажіотаж викликав партійний принцип делегування кандидатів. Рейтингові місцеві політичні і громадські діячі, які раніше віддавали перевагу шляху самовисунення, відразу перетворилися на надзвичайно завидних "наречених". А партії, які, сподіваючись на обліковий підхід і популярність лідера, раніше не дуже спантеличувалися оглядом рядів, опинилися в невиграшному становищі. У результаті, як і можна було чекати, у бік Партії регіонів потягнулися стрункі лави новобранців, що розраховують на гарантований результат, а решті сил довелося жваво узятися за популяризацію своїх представників на місцях.

Одним з інструментів залучення уваги до партійного бренду і, одночасно, обкатки кола претендентів на представницьке майбутнє в сезоні літо-осінь'2010 стала практика проведення чогось на кшталт західних праймеріз – партійного рейтингового голосування. Найбільшу увагу свіжому віянню приділили "Сильна Україна", "Батьківщина" і "Єдиний центр". Цілями витіюватого нововведення, механізм якого кожна політсила трактувала на свій розсуд, були заявлені генеральне прибирання в партійних лавах (найактуальніше цей пункт звучав з вуст соратників Юлії Тимошенко), попередня перевірка майбутніх кандидатів в "полі" (як же можна з народом не порадитися!), а також вербування нових осіб (а це вже – один з пріоритетів "ЄЦ").

Залучення додаткової уваги до політичної сили серед цілей праймеріз безпосередньо не озвучувалося, але саме цього ефекту досягти було найпростіше. Впродовж всієї кампанії в хід йшли всі доступні політикам інструменти "популяризацій". Представники владного табору з рекламною метою користувалися напрацюваннями президента і прем'єра, беручи на озброєння гасло про стабільність і обіцяючи побудувати "нову країну". При цьому саме керівництво держави прагнуло дотриматися видимості нейтралітету і неодноразово забороняло згадувати свої імена в рекламі, що не заважало відправляти во главу списків не тільки губернаторів, але і міністрів. Опозиція тим часом прагнула використовувати будь-який явний або гіпотетичний промах влади на свою користь. Але далі за мітинги і показові блокадні виступи у ВР справа зайшла.

У Багдаді все спокійно?

Необхідністю притертися до зміненого законодавства проблеми місцевих виборів-2010 не вичерпуються. Наростання напруги, окрім іншого, можна пояснити зростаючою ж роллю правлячого табору. Монополізації ролі Партії регіонів сприяли самі поправки до закону, але в окремих моментах точкові ініціативи вносили в передвиборний процес додаткове пожвавлення.

Як і будь-які інші вибори, нинішню регіональну кампанію супроводжувала низка скандалів. Не всі кандидати сходу ділили сфери впливу, не всі партії – кандидатів; не всі комісії затверджували претендентів, не всі суди – вчасно відновлювали їх в правах. Загострення пристрастей привело до того, що події, які опозиція готова розцінювати як прояв роботи адміністративного ресурсу, привертають увагу і за кордоном. Саме тому вибори, що на Заході наближаються, вважають перевіркою для нинішньої влади – на готовність утілювати в життя демократичні ідеали.

Влада в свою чергу прагне зберегти хорошу міну максимально простим способом – всі можливі проблеми превентивно були призначені в перегини на місцях, а винуватцям гарантували неодмінну кару. При цьому, чим ближчі вибори і висадка "десанту" закордонних спостерігачів, тим швидше складності розсмоктуються самі собою. Десятки (а то і сотні) тисяч зайвих бюлетенів? Помилка або провокація. Паралельні партійні організації, що перехопили ініціативу у "материнської" політсили? Недобре, але суд вже все виправив. Дисбаланс при формуванні комісій? Партіям просто не пощастило на жеребкуванні. Представники влади порушують законодавство? Так хай опозиція на себе подивиться!

Не дивлячись на те, що влада схильна закривати очі на деякі цікаві обставини (а вони бувають дійсно цікавими, як, наприклад, у випадку з агітацією, що розслідується журналістами, на користь ПР в Сумській області за методом мережевого маркетингу – гарантуй голоси п'яти "друзів" і одерж бонус), і боїться тільки провокацій, експерти відзначають: безхмарною кампанію назвати не можна. В той же час, в Комітеті виборців України допускають відсутність масових зловживань на фінальному етапі, та і деякі спостерігачі розраховують на спокійну роботу. Та все ж необхідно враховувати значущість саме цього волевиявлення. З одного боку, увага міжнародної громадськості вимагає від влади сприяння максимально коректному завершенню кампанії. З іншого – значний успіх Партії регіонів на місцевих виборах дозволить зробити декілька завершальних па в справі цементування тієї вертикалі влади, якою так гордиться Віктор Янукович. Соцопитування підтверджують, що електоральні позиції ПР і так виглядають достатньо переконливо, але навряд чи правлячу партію чекає "рівномірний" успіх по всій Україні. Та все ж політична географія може помітно змінитися. Але про те, як проголосують і як порахують, ми дізнаємося вже невдовзі.Назад до списку

08:58 ( 5.12.2022)
Литва передає Україні 155-мм снаряди

08:40 ( 5.12.2022)
Блінкен: адміністрація США працює з Конгресом над визнанням Росії державою-терористом

11:43 ( 1.12.2022)
Ціни на Starlink в Україні зростуть майже вдвічі

09:57 (26.11.2022)
США організували в Польщі ремонтну базу для артилерії з України

09:28 (26.11.2022)
Нардепи Зеленського пішли інспектувати "Центри незламності" у Києві

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

Lolitastad Stockholm, Sweden Flyttstädning i Stockholm - Städhjälp från Lolita Städ We are cleaning company located in the Stockholm city, Sweden
Interested in Muslim Marriage? Check out Muslims4Marriage.com
Shop for your new or used Chevy, Ford, Ram, or GMC lifted trucks for sale at OnlyLiftedTrucks.com

no news in this list.

no news in this list.

08:56 ( 5.12.2022)
Макрон вважає, що нова архітектура безпеки має передбачати гарантії для РФ

08:54 ( 5.12.2022)
Путін має бути притягнутий до відповідальності за воєнні злочини - Макрон

09:17 (23.11.2022)
Росіяни вдарили ракетами по пологовому відділенні на Запоріжжі, загинуло немовля

17:54 (19.11.2022)
Росіяни обстріляли гуманітарну точку на Херсонщині, 5 поранених

12:30 (18.11.2022)
Аксьонов наказав будувати фортифікації в окупованому Криму

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня